piątek, 1 października 2010

Nowy Montaż !:Die Trying !

2 komentarze:

  1. Wynurt chrysomelinus, Ceruchus chrysomelinus, chrząszcz ten jest przedstawicielem rodziny jelonkowatych (Lucanidae). Cechą charakterystyczną tych chrząszczy jest wyraźny dymorfizm płciowy. Samce mają silnie rozwinięte żuwaczki, przy czym występuje u nich duża zmienność wielkości i długości żuwaczek, kształtu głowy i przedplecza. Na jednym stanowisku można spotkać duże samce (ok. 2 cm długości) obok drobnych (ok. 1 cm długości) z żuwaczkami tylko nieznacznie wydłużonymi. Różnorodność ta uzależniona jest od pokarmu jakim odżywiały się larwy. Jeżeli próchno drewna, którym larwy się odżywiają, jest zbyt suche i ma postać humusu, powstają wówczas tzw. postacie głodowe, o wiele mniejsze i słabsze niż normalne osobniki.

    Wynurt występuje w starych lasach (w Białowieży) i w górach, larwy rozwijają się w spróchniałych bukach, brzozach i jodłach. Dorosłe chrząszcze odżywiają się wypływającym sokiem ze zranionych drzew liściastych. Wynurt jest gatunkiem ginącym w Polsce. Przyczyną jego wymierania jest ciągłe zmniejszanie się areałów starodrzewia.

    OdpowiedzUsuń
  2. ZASADA DYNAMIKI NEWTONA:


    Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające na to ciało siły równoważą się, to ciało to pozostaje w spoczynku, lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.


    Pomocne zagadnienia:


    Bezwładność (inercja) – Zjawisko zachowania prędkości przez ciało, gdy nie działają na nie żadne siły, lub, gdy działające na to ciało siły równoważą się.


    II ZASADA DYNAMIKI NEWTONA:

    Wartość przyspieszenia ciała o masie m jest wprost proporcjonalna do wartości wypadkowej siły F działającej na to ciało. Kierunek i zwrot tego ciała jest zgodny z kierunkiem i zwrotem wektora siły. Siła o takiej samej wartości ciału o większej masie nadaje mniejsze przyspieszenie.

    OdpowiedzUsuń